Helyi hatású, hosszú távon alkalmazható készítmény jóindulatú prosztatamegnagyobbodás tüneteire
Ha a „kis dolgok” nehezen indulnak, a vizelet a szükségesnél gyorsabban apadna el, vagy ha már kellemetlen az állandó éjszakai WC-re járás, akkor jó eséllyel nem veled van gond, hanem a prosztatáddal. Az ilyen tünetekre nyújthat enyhülést a Proxelan végbélkúp. A kúp maga apró, mégis több gyógynövény erejét egyesíti. Helyileg hat mérsékli a vizelési panaszokat és akár tartósan is alkalmazható.
Miért a Proxelan?
enyhíti a vizelési panaszokat
a probléma helyénél hat
hosszú távon alkalmazható
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodásról
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás a férfiak körében előforduló leggyakoribb urológiai megbetegedés, amelynek kialakulása akár normális élettani folyamatnak is tekinthető. Születéskor ugyanis a prosztata mérete borsónyi, majd serdülőkorban jelentős növekedésnek indul, mígnem eléri a szexuálisan aktív korban lévő férfiakra jellemző szelídgesztenye méretű nagyságot. A prosztata a férfi kismedencében a húgycsövet körülvéve a húgyhólyag alatt helyezkedik el.
Jóindulatú prosztata hiperpláziáról (rövidítve BPH) akkor beszélünk, amikor a prosztata sejtjei felszaporodnak, a sejtszámnövekedés miatt egyre nagyobbá váló szerv pedig nyomhatja a húgycsövet, így befolyásolhatja nemcsak a húgycső, hanem a húgyhólyag működését is. A “jóindulatú” kifejezés arra utal, hogy a megnagyobbodás nem daganat vagy fertőzés következménye.
Kiket érint a prosztatamegnagyobbodás?
A prosztata növekedése elhúzódó és lassú folyamat, de az idővel megállíthatatlanul halad előre. A sejtszaporodás jellemzően 30 éves kor körül indul el, és a 40-50 éves férfiak ötödénél, 50 év felett minden második férfinál, míg a 80 évesnél idősebbeknél majdnem mindenkinél előfordul. Ám ez nem azt jelenti, hogy a kellemetlen tünetek mindenkinél jelentkeznek, a megnövekedett prosztata a 65 évnél idősebbek csupán harmadánál okoz panaszokat. Magyarországon évente megközelítőleg 350–400 ezer ember szorul kezelésre BPH miatt.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okai
A prosztatamegnagyobbodás pontos oka jelenleg még nem tisztázott. Annyi biztos, hogy az életkor és a herék által termelt androgén hormonok, elsősorban a tesztoszteron jelentős szerepet játszik a növekedési folyamat elindításában és annak mértékében. Ezenkívül a húgyhólyag beidegzése és a hólyagfal megvastagodása is befolyásolhatja a tünetek kialakulását. Genetikai hajlam is feltételezhető – a megfigyelt családi halmozódás miatt.
A prosztatamegnagyobbodás tünetei
A prosztatamegnagyobbodás tünetei sokfélék lehetnek és általában fokozatosan jelennek meg. Összefoglalóan ezeket alsó húgyúti tüneteknek (LUTS) nevezik, és a vizeletürítéssel, valamint a vizelettárolással kapcsolatos problémák szerint két nagyobb csoportba sorolhatók. Van, aki panaszok közül csak néhányat tapasztal, másoknál több is előfordul, ám a tünetek közül általában csak egy – vagy csak néhány – dominál.
A panaszok rendszerint negatív hatással vannak az életminőségre, a mindennapi tevékenységre, illetve a nemi életre is.
Gyakori vizelés
Hirtelen fellépő, sürgető vizelési inger
Éjszakai vizelés
Vizelet-visszatartási zavarok (inkontencia)
Fájdalmas vizelés
Gyengült vagy szakaszos vizeletürítés
Nehezen induló vizelés
Vizelés utáni csepegés
Erőlködés (préselés) kifejtése vizeléskor
Elégtelen vizeletürítés érzése
FONTOS!
A prosztata nagysága és a panaszok között nincsen szoros kapcsolat, ezért a BPH nem mindenkinél okoz tünetet. Egyes alsó húgyúti tünetek hátterében pedig más urológiai betegség (pl. túlműködő húgyhólyag) vagy egyéb betegség is állhat. Bővebben ezekről ITT!
A vizelési panaszok eredetének tisztázása és az esetleges szövődmények (pl. fertőzésveszély, kőképződés) megelőzése érdekében mindenképpen urológushoz kell fordulni, aki a jellemző tünetek azonosításával és azok hátterének feltárásával megtalálja az optimális, személyre szabott terápiát!
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kivizsgálása
Írd össze panaszaidat minél pontosabban, kiemelve a legjobban zavaró tüneteket! Kontroll esetén a korábbi állapotodhoz képest értékeld a változást.
- Gondold át, hogy milyen problémát okoznak a panaszok a mindennapokban!
- Vidd magaddal a korábbi és a frissen kitöltött tüneti kérdőíveket (pl. vizelési napló, IPSS)!
- Írd össze panaszaidat minél pontosabban, kiemelve a legjobban zavaró tüneteket! Kontroll esetén a korábbi állapotodhoz képest értékeld a változást.
- A vizsgálatra teli hólyaggal célszerű érkezned, mert a vizeletáramlás-sebesség méréséhez legalább 1,5 dl vizeletnek kell lennie a húgyhólyagban.
Mi történik az urológusnál?
Beteg kikérdezése (anamézis)
Fizikai vizsgálat
Laborvizsgálat
Ultrahangvizsgálat
Vizeletáramlási vizsgálat
A prosztatamegnagyobbodás kezelése
Az urológus számos szempontot figyelembe véve dönt a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezeléséről. Nem mindegy, hogy a betegnek milyen tünetei vannak, illetve hogy melyik a leginkább zavaró számára, azaz melyiktől szabadulna meg leginkább. Annak eldöntésében, hogy milyen kezelés felelhet meg legjobban a beteg elvárásainak, sokat segít a vizsgálati eredmények mellett a vizelési napló és a tüneti kérdőívek kiértékelése. Lehetőség szerint mérsékelni kell a prosztata növekedési ütemét és a húgycső elzáródását, késleltetve ezekkel a sebészi beavatkozás idejét, ugyanakkor a hólyag egészségének hosszú távú megtartása is fontos.
Gyógyszeres terápia
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezelését az urológus a prosztata mérete és a panaszok súlyossága alapján tervezi. Kis mértékű prosztata megnagyobbodás esetén jó hatás várható a prosztata simaizomsejtjeinek ellazításáért felelős alfareceptor-blokkoló kezeléstől. Jelentősebb prosztatamegnagyobbodás esetén a kezelés kiegészíthető 5 alfareduktáz-gátló terápiával a prosztatanövekedés megállítása érdekében, a férfi hormonok prosztatán kifejtett hatásának gátlásával. A vizelettartási tünetek a húgyhólyag falában elhelyezkedő muszkarin-receptorok blokkolásával csökkenthetők.
Sebészi terápia
A prosztata műtéti kezelése a gyógyszeres kezelés mellett sem javuló állapot, a fokozódó panaszok, valamint teljes vizeletrekedés vagy egyéb szövődmények fellépése esetén válik szükségessé. A prosztata mérete határozza meg, hogy húgycsövön keresztüli vagy hasi feltárással történő, nyílt műtéti beavatkozásra van-e szükség. Műtétet követően néhány napig katéter viselése szükséges. Mindkét műtétnél előfordulhat a későbbiekben prosztatadaganat, illetve visszatérhet a jóindulatú megnagyobbodás.
Fitoterápia
Számos vény nélkül is kapható, növényi kivonatot tartalmazó készítmény elérhető a patikákban (pl. szabalpálma, közönséges tök, kisvirágú füzike, nagy csalán, rozspollen, afrikai szilvafa, liliom, aranyvessző stb.), amelyek a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta enyhe panaszok esetén alkalmazhatók.
FONTOS!
Az öndiagnózis akár veszélyes is lehet!
Hasznos tippek prosztatamegnagyobbodás esetére
Mit tehetsz?
Így készülj fel az orvosi vizitre!
- Napközben figyelj az elegendő mennyiségű folyadékbevitelre, ellenben a folyadékmennyiség csökkentése javasolt olyankor, amikor a vizelés inger a legzavaróbb (pl. éjszaka vagy nyilvános helyeken, közösségi programokon).
- Menj el WC-re az olyan programok előtt, melyek során a mosdó használata problémás lehet, pl. hosszabb utazás, szünet nélküli színház/mozi.
- “Dupla vizelés”: vizelés után rövid időn belül, szinte rögtön, ismét próbálj meg vizelni, de préselés nélkül. Ezzel sokat tehetsz a hólyag minél teljesebb kiürítéséért.
- Az étrended legyen rostban gazdag, fogyassz sok gyümölcsöt és zöldséget, különösen, ha gyakran van székrekedésed, az ugyanis ronthat a panaszaidon.
- Hólyagtréning: léteznek technikák, melyek segíthetnek abban, hogy a vizelések közötti időtartam hosszabb legyen. Erről bővebben a kezelőorvosod adhat tájékoztatást.
- Egyéb technikák: például a préselés, a légző gyakorlatok, illetve nyomás gyakorlása a gáttáji részen, valamint ún. mentális trükkök a gondolatok elterelésére a kellemetlen, ingerlő érzésről.
Mit kerülj?
a túlzott alkoholfogyasztást, különösen az esti lefekvés előtt, mivel az alkohol fokozza a vizeletképződést
a folyadékfogyasztást lefekvés előtt legalább három órán keresztül
a csípős, fűszeres ételeket, a hideg, a szénsavas, illetve a koffeintartalmú italokat
a mesterséges édesítőszereket, mert ezek irritálhatják a húgyhólyagot, ezért fokozhatják a panaszokat